Kaliningrad – jak dojechać? Co warto zobaczyć?
Nazywany Małą Rosją, Obwód Kaliningradzki, od jakiegoś czasu jest szeroko dostępny dla Polaków. Nie dość, że jest blisko Polski to jeszcze można go odwiedzić bez posiadania wizy. Zapraszam do Kaliningradu.
Z wpisu dowiecie się:
Jak dotrzeć do Kaliningradu?
Samolotem
Najwygodniejszą opcją jest podróż samolotem, jednak Polska nie realizuje szerokiej siatki połączeń i jedyna linia lotnicza jaka realizuje połączenia z Kaliningradem jest LOT, który lata raz dziennie z Warszawy. W najtańszej opcji za bilet zapłacimy około 200zł w jedną stronę.
Autobusem
W tym przypadku wybór jest dużo większy i ceny przystępniejsze dla niskobudżetowych podróżników. Można wyróżnić dwa polskie miasta, które oferują połączenie z Kaliningradem i jest to: Warszawa oraz Gdańsk.
Warszawa – Kaliningrad
Rosyjski przewoźnik Kenigauto realizuje połączenia z Warszawy Zachodniej dwa razy w tygodniu, we wtorki i soboty. Koszt przejazdu to 1200 rubli(ok. 65zł) w jedną stronę. Na miejscu zatrzymuje się na dworcu autobusowym usytuowanym zaraz obok dworca kolejowego.
Drugą opcją jest firma Ecolines, która z Warszawy Zachodniej jeździ 5 razy w tygodniu(poza wtorkiem i niedzielą). Cena za przejazd wynosi ok. 100zł.
Gdańsk – Kaliningrad
Podobnie jak z Warszawy tak z Gdańska jeździ przewoźnik Kenigauto, który realizuje połączenia każdego dnia, a w weekendy(od piątku do niedzieli) są to nawet dwa połączenia na dzień. Cena za przejazd w jedną stronę to 700rubli(ok. 38zł).
Bilety można zakupić przez internet i samodzielnie wydrukować tutaj – Kenigauto.
Jak dostać wizę?
Rosja z roku na rok otwiera się coraz bardziej na ruch turystyczny i wprowadziła możliwość ubiegania się o darmową wizę do wybranych rejonów Państwa. Poza Obwodem Kaliningradzkim są to także : Sankt Petersburg wraz z obwodem Leningradzkim oraz Dalekowschodni Okręg Federalny. Wiza jest przydzielana na 8 dni i można ją wyrobić przez internet. Czas oczekiwania to 4 dni.
Co warto zobaczyć?
Muzeum Światowego Oceanu
Współrzędne: 54.706795, 20.499472
Osobiście dla mnie numer jeden wśród atrakcji Kaliningradu, które już z daleka można zauważyć.
Najciekawszym zaś spośród atrakcji muzeum jest okręt podwodny B-413, którego spora część jest dostępna dla zwiedzających.
Ceny oraz inne informacje można znaleźć na stronie muzeum. Uznawane są zniżki studenckie, a dla dzieci wstęp na część atrakcji jest darmowa.
Miejski bazar
Współrzędne: 54.720901, 20.510630
Każde większe miasto wschodu może poszczycić się dużych rozmiarów bazarem, gdzie w zasadzie można kupić wszystko. Chociaż Kaliningrad leży na północ od nas to jednak mentalnie bliżej mu do państw wschodu.
Dom Sowietów i ruiny zamku krzyżackiego
Współrzędne: 54.711748, 20.510571
Jeszcze do 1945 Królewiec(później nazwę przemianowano na Kaliningrad) mógł się poszczycić krzyżackim zamkiem. Niestety w czasie działań wojennych został on mocno zniszczony, a po konferencji poczdamskiej i przyłączeniu miasta do ZSSR, całkowicie wysadzony w powietrze.
Zaraz obok pozostałości po zamku można zauważyć wysoki betonowy moloch, Dom Sowietów, który miał stanowić siedzibę obwodowej administracji. Pomimo swoich sporych rozmiarów nigdy nie zaczął on pełnić swojej funkcji ze względu na niestabilny grunt oraz prace wykopaliskowe związane z zamkiem krzyżackim. Stąd też nazwany jest też zemstą Prusaków.
Sobór Chrystusa Zbawiciela
Współrzędne: 54.720976, 20.503089
Prawosławna świątynia góruje nad głównym placem w mieście, nad Placem Zwycięstwa. Wysoka na 73m cerkiew ze swymi złotymi kopułami góruje nad centrum Kaliningradu, a w swoim wnętrzu jest w stanie pomieścić nawet 3000 osób.
Pojedź nad morze
Kaliningrad ze względu na swoje położenie może być świetną bazą wypadową nad Morze Bałtyckie. Dużą liczbę połączeń, zarówno kolejowych jak i autobusowych, znajdziecie do miejscowości Zielonogradsk, która leży na początku Mierzei Kurońskiej. Od Kaliningradu dzieli ją ok. 30km, więc nawet wypad jednodniowy wchodzi w rachubę.
Jeśli macie jakieś pytania co do wyjazdu lub opinie na temat Kaliningradu to piszcie śmiało w komentarzach.